Co to jest ASG?

Asg (Air Soft Gun) najprościej mówiąc, są to repliki istniejących broni palnych w skali 1:1. W tego rodzaju broni nie wykorzystujemy prawdziwej amunicji, a specjalne plastikowe kulki o wielkości 6 mm. Rzadziej używane są kulki 8 mm.

Bronie te wykorzystuje się do rozgrywek taktycznych. Dobre repliki ASG działają na zasadzie prawdziwej broni. Możemy wyróżnić dwa rodzaje systemów strzału, które dzielimy na:

  • Blow-back jest to system odrzucania zamka w broniach ASG, najczęściej na gaz.
  • Hop-up system podkręcający kulki, spłaszczający trajektorie lotu.

Według prawa, bronie służące do ASG nie są traktowane jak prawdziwa broń, więc nie trzeba mieć na nią pozwolenia.

Na jakie kategorie dzielimy repliki ASG

Repliki dzielimy na trzy kategorie takie jak:

Sprężynowe

Są to modele najczęściej najtańsze. Zasada jest taka, że broń musi zostać przeładowana przed każdym strzałem ręcznie. Repliki wytworzone są z ABS, które jest tworzywem sztucznym i niezbyt wytrzymałym. Broń posiada w sobie cylinder, sprężyny oraz tłok, które wytwarzają sprężone powietrze potrzebne do wystrzału kulki z broni.

Gazowe

Do wystrzału kulek z broni wykorzystuje się gaz. Najczęściej używane jest do tego CO2 bądź połączenie propanu z olejem silnikowym. Zasada działania jest prosta. Rozprężona dawka gazu uwalniana jest za pomocą spustu i dzięki temu zostaje wypchana kulka z broni. Cena takiej repliki jest wyższa od sprężynowej, a to dlatego, że jej komponenty muszą być nieco wytrzymalsze.

Elektryczne  

Inaczej zwane AEG lub po prostu elektryk. Elektryki najczęściej są replikami broni długiej takiej jak karabiny. Posiadają one sprężynę, która dzięki przekładni zębatej naciągana jest przez specjalny silniczek, napędzany specjalnym akumulatorem. I to jest jedyna różnica między elektrycznym modelem a sprężynowym. Repliki elektryczne, dzięki zasilaniu mogą prowadzić ostrzał ciągły. Dodatkowo posiadają daleki zasięg strzału.