Elektronika w latarkach taktycznych na przykładzie latarki Olight M1x Striker

Minęły czasy, gdy latarka taktyczna była jedynie efektownie doposażonym źródłem światła. Dziś sprzęt ten ma znacznie wiele zastosowań o czym świadczy m.in. liczba zaimplementowanych w nim funkcji. Widać to zwłaszcza na przykładzie latarki Olight M1x Striker, która aż obfituje w różnego rodzaju elektronikę.

Ochrona przed przepaleniem

Cechą latarki Olight M1x Striker jest bardzo intensywny strumień świetlny, którego jasność to aż 1000 lumenów. Tak silne światło generuje sporo ciepła, które odkłada się wewnątrz diody LED. Dlatego ciekawym rozwiązaniem, które pojawia się ostatnio w latarkach taktycznych, jest system zabezpieczający je przed przepaleniem. Dzięki niemu po kilku minutach pracy latarka obniża swą jasność do zaledwie 500 – 600 lumenów, co pozwala na znaczne obniżenie temperatury pracy układu.

Kilka trybów pracy

Nowoczesne latarki taktyczne oferują swemu użytkownikowi dostęp do kilku trybów pracy. Różnią się one najczęściej intensywnością świecenia. Do jej zmiany służy przycisk włączania latarki, który – naciśnięty odpowiednio długo – pozwala przełączać ją pomiędzy różnymi trybami świecenia. Warto zauważyć, że przełączniki te bywają dość wrażliwe na długotrwałe i częste użytkowanie, co już po krótkim czasie może doprowadzić do wystąpienia wielu różnych awarii.

Oczywiście na tym nie koniec. Latarka Olight M1x Striker https://www.hobby4men.com/latarka-olight-s2-baton-xm-l2.html wyposażona została bowiem w funkcję timera, zapamiętywania ostatnich ustawień, a także na stabilizację intensywności oświetlenia na stałym poziomie i to aż do wyczerpania baterii.