Gaz pieprzowy i gaz żelowy – podstawowe informacje

gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy jest klasyfikowany jako rodzaj „środka łzawiącego”, ponieważ powoduje przepływ łez. Został opracowany przez armię amerykańską w latach 60. jako broń obezwładniająca przeciwko żołnierzom wroga.

Co to jest gaz pieprzowy? 

Gaz pieprzowy to drażniący spray zawierający kapsaicynę, środek przeciwzapalny, który powoduje, że osoby, które są nią spryskane, odczuwają intensywne pieczenie na skórze, oczach, nosie i ustach.

Jakie rodzaje sprayu pieprzowego są dostępne na rynku? 

Gaz pieprzowy to broń do samoobrony, której można użyć do tymczasowego obezwładnienia napastnika. Zawiera oleożywicę – substancję chemiczną pozyskiwaną z papryczek cayenne.

Rodzaje gazu pieprzowego:

Gaz do samoobrony ma różne formy i moce. Można go znaleźć w postaci gazu pieprzowego w żelu lub aerozolu lub jako piankę, która rozszerza się, gdy dotyka celu. Siła gazu pieprzowego również różni się w zależności od produktu.

Zastosowania gazu pieprzowego:

Gazy pieprzowe są zwykle używane przez funkcjonariuszy organów ścigania (policję), ochroniarzy i prywatnych obywateli do samoobrony zarówno przed zwierzętami (na psy i na niedźwiedzie), jak i ludźmi. Są również używane przez opiekunów zwierząt do obezwładniania zwierząt bez wyrządzania im krzywdy.

Jak prawidłowo używać sprayu pieprzowego?

Gaz do obrony to środek chemiczny, który ma następujące skutki:

– podrażnia oczy i płuca, powodując tymczasową ślepotę i trudności w oddychaniu, 

– może również powodować kaszel i krztuszenie się.

Okres przechowywania gazu pieprzowego zależy od sposobu jego przechowywania. Jeśli jest przechowywany w gorącym otoczeniu, okres trwałości będzie krótszy niż w przypadku przechowywania w chłodnym otoczeniu.

gaz pieprzowy

Jak zneutralizować gaz pieprzowy?

Aktywnym składnikiem gazu pieprzowego jest kapsaicyna, która może powodować tymczasową ślepotę i intensywne pieczenie na każdej skórze, z którą się styka.

Istnieje wiele sposobów na zneutralizowanie gazu pieprzowego, w tym:

– mycie spryskanego obszaru wodą z mydłem,

– za pomocą soku z pomidora lub cytryny zneutralizować działanie sprayu pieprzowego,

– zastosowanie mleka lub płynu zobojętniającego kwas na spryskaną skórę.

Dlaczego warto nosić ze sobą spray pieprzowy, gdziekolwiek jesteś?

Po co nosić ze sobą gaz pieprzowy, gdziekolwiek jesteś? Gaz pieprzowy to gaz do samoobrony dla dziewczyny, którego można użyć do powstrzymania ataku. To świetny sposób na odepchnięcie napastnika i ucieczkę z niebezpiecznej sytuacji.

Jest to legalne w większości krajów, ale w niektórych miejscach jest nielegalne.

Noszenie przy sobie gazu pieprzowego, gdziekolwiek jesteś, może dać Ci poczucie bezpieczeństwa. Gaz pieprzowy do torebki można przyczepić do kluczy jako brelok, aby mieć go pod ręką.