Monokular – funkcje i zastosowanie

Jakie zastosowanie ma monokular? Dlaczego uważa się go za praktyczny sprzęt optyczny? Jakie funkcje posiada i kto najczęściej z niego korzysta?

Lornetka czy coś innego? Charakterystyka monokularów

Monokular (https://www.hobby4men.com/optyka/lornetki-i-monokulary/monokulary.html) jest przyrządem optycznym, który często określa się jako małą lornetkę. Nie ma w tym wyrażeniu zbyt wiele błędów, bowiem oba urządzenia są do siebie bardzo podobne pod względem funkcjonalnym. Pozwalają oglądać oddalone obiekty. Różnią się jednak rozmiarami i wagą. Lornetka jest dość ciężkim sprzętem, na który należy znaleźć odpowiednie miejsce w bagażu. Z kolei monokular charakteryzuje się tym, że da się go umieścić niemal wszędzie. Mieści się między innymi w damskiej torebce, w kieszeni oraz w przegrodach w samochodzie. Dzięki temu można go mieć zawsze przy sobie i nie martwić się tym, że będzie nadmiernym obciążeniem podczas wyprawy.

Różnorodne funkcje – dla komfortu użytkowania

Choć główną funkcją monokularów jest możliwość dokładnego oglądania obiektów z oddali, warto przyjrzeć się także innym cechom poszczególnych modeli tego typu przyrządów. Ich zakup powinien być dobrze przemyślany, bowiem sprzęt niedopasowany do specyfiki danej pracy może okazać się zupełnie niepraktyczny. O czym więc należy pamiętać podczas wyboru monokularu? Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na parametry, które posiadają poszczególne modele. Zaawansowane funkcje przydają się szczególnie do użytku profesjonalnego. Przykładowo, w wojsku sprawdzi się odporny na uszkodzenia mechaniczne sprzęt z antypoślizgową obudową i wzmocnioną soczewką. Z kolei do sporadycznego użytku wystarczy posiadać tańszy monokular.

W sklepach można kupić przyrządy optyczne na każdą kieszeń i na każde warunki użytkowania. Najtańsze można nabyć już za około 40 złotych. Z kolei górną granicę trudniej jest wyznaczyć. Najdroższe modele mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kto może korzystać z monokularów?

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń odnośnie używania monokularów. Korzystają z nich zarówno ci, którzy potrzebują ich w pracy, jak i osoby, które mają nietypowe zainteresowania. Przydają się szczególnie w zawodach wojskowych, w myślistwie, turystyce i ochronie. Planowanie udziału w różnego rodzaju wydarzeniach survivalowych i wyprawach również nakłania wiele osób do skorzystania z funkcjonalności tych małych przyrządów. Co ciekawe, okazuje się, że warto jest mieć je pod ręką także w przypadku wybierania się na koncert – dzięki nim można dokładnie obejrzeć występ, gdy jest się daleko od sceny.