Popularne noże motylkowe – skąd się wzięły?

Noże motylkowe posiadają wiele modeli. Warto znać ich specyfikację, decydując się na zakup konkretnego z nich. Warto też wiedzieć skąd pochodzą i jakie były ich początkowe rodzaje zastosowania

Noże motylkowe – pochodzenie


Noże motylkowe to inaczej noże typu balisong (czyli tzw. popularne „motylki”). Powstały już około VIII wieku, a ich nazwa pochodzi od miejscowości Balisung na Filipinach. Do dnia obecnego uważane są tam za magiczne przedmioty, o znaczeniu religijnym.
Pochodzenie noży nawiązuje także do jego symboliki, która jest niezwykle ciekawa. Nóż posiada formę otwartą, a trzy wierzchołki są utożsamiane z niebem, ziemią i wodą. W dosłownym rozumieniu ich nazwa oznacza „Śpiew Motyla”.

Jakie zastosowanie posiadają tego typu noże?


Noże są używane jako broń biała, łatwa w otwieraniu i obsłudze, o ile zna się zasady obchodzenia z nią i dbania o własne bezpieczeństwo. W praktyce otwieranie jest proste, ponieważ nóż otwiera się poprzez charakterystyczny ruch nadgarstkiem.
W sklepach można znaleźć szeroki wybór noży. Prym wiodą takie marki jak np. hiszpańska firma Joker, amerykański Boker lub np. Bear and Son. Są to noże głównie dla miłośników, używane w celach kolekcjonerskich jak i rozrywkowych. Powoduje to, że w szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie w zakresie różnorodności rękojeści, rodzaju stali, barwy lub np. kształtu ostrza.
W sklepach dostępne są również modele treningowe z tępą głownią, które cechuje znacznie większe bezpieczeństwo. Mogą sięgać po nie osoby, które nie miały do tej pory do czynienia z tego typu nożami.