Rodzaje celowników do broni Airsoft

W tym artykule zastanowimy się nad rodzajami celowników do airsoftu, gdyż temat ten jest istotny nie tylko dla początkujących, ale również dla doświadczonych graczy.

Najpopularniejsze rodzaje celowników używanych w airsofcie są następujące: 

  • kolimator;
  • optyczny;
  • mechaniczny;
  • wskaźniki laserowe.

Celowniki kolimatorowe

Celownik kolimatorowy dla airsoft to celownik, który posiada znacznik holograficzny. Znaki występują w różnych kolorach i kształtach (jako kropka lub koło z krzyżykiem). Taki celownik pozwala na łatwe celowanie z każdej pozycji. Szczególną cechą celownika kolimatorowego jest możliwość celowania z otwartymi oczami. Można strzelać i jednocześnie patrzeć na cel – holograficzny marker będzie pokazywał cel, do którego zostanie oddany strzał. Celownik kolimatorowy jest niezbędnym elementem podczas gry na obiekcie, gdzie szybkość reakcji w określonej sytuacji jest ważnym parametrem.  Zalety celowników kolimatorowych: 

  • dokładne i szybkie celowanie;
  • nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności do celowania;
  • możliwość strzelania z otwartymi oczami.

Celowniki optyczne

Celowniki optyczne w airsoft są stosowane w karabinach snajperskich i broni, które są przeznaczone do gier w otwartym terenie. Ponieważ zasięg lotu kul w airsofcie jest stosunkowo niewielki, użycie celowników optycznych o powiększeniu większym niż 4X jest niepraktyczne. Cechą celownika optycznego jest możliwość precyzyjnego celowania na dużą odległość. Przy małych odległościach i w budynkach ten typ celownika będzie raczej przeszkadzał w celowaniu, niż pomagał. 

Celowniki mechaniczne

Celownik mechaniczny jest jednym z powszechnych rodzajów przyrządów celowniczych stosowanych w Airsoft. Ten typ celownika składa się z „celownika tylnego” i „celownika przedniego”. Najczęściej w tego typu celowniki wyposażana jest nowa broń. Celowniki mechaniczne są podzielone na statyczne i składane, które można złożyć podczas używania innego typu celownika.  

Wskaźniki laserowe

Wskaźnik laserowy to celownik ze skupioną wiązką lasera. Wskaźnik jest używany na krótkich dystansach w budynkach i daje możliwość szybkiego celowania. Użycie tego typu celownika będzie racjonalne podczas szturmu, kiedy nie ma sensu grać pod osłoną. Wynika to z faktu, że wskaźnik laserowy zdradza lokalizację gracza. Wadą wskaźnika laserowego jest możliwość uszkodzenia oczu przeciwnika, gdyż promień lasera jest niebezpieczny dla siatkówki oka.