W tym artykule zastanowimy się nad rodzajami celowników do airsoftu, gdyż temat ten jest istotny nie tylko dla początkujących, ale również dla doświadczonych graczy.
Najpopularniejsze rodzaje celowników używanych w airsofcie są następujące:
- kolimator;
- optyczny;
- mechaniczny;
- wskaźniki laserowe.
Celowniki kolimatorowe
Celownik kolimatorowy dla airsoft to celownik, który posiada znacznik holograficzny. Znaki występują w różnych kolorach i kształtach (jako kropka lub koło z krzyżykiem). Taki celownik pozwala na łatwe celowanie z każdej pozycji. Szczególną cechą celownika kolimatorowego jest możliwość celowania z otwartymi oczami. Można strzelać i jednocześnie patrzeć na cel – holograficzny marker będzie pokazywał cel, do którego zostanie oddany strzał. Celownik kolimatorowy jest niezbędnym elementem podczas gry na obiekcie, gdzie szybkość reakcji w określonej sytuacji jest ważnym parametrem. Zalety celowników kolimatorowych:
- dokładne i szybkie celowanie;
- nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności do celowania;
- możliwość strzelania z otwartymi oczami.
Celowniki optyczne
Celowniki optyczne w airsoft są stosowane w karabinach snajperskich i broni, które są przeznaczone do gier w otwartym terenie. Ponieważ zasięg lotu kul w airsofcie jest stosunkowo niewielki, użycie celowników optycznych o powiększeniu większym niż 4X jest niepraktyczne. Cechą celownika optycznego jest możliwość precyzyjnego celowania na dużą odległość. Przy małych odległościach i w budynkach ten typ celownika będzie raczej przeszkadzał w celowaniu, niż pomagał.
Celowniki mechaniczne
Celownik mechaniczny jest jednym z powszechnych rodzajów przyrządów celowniczych stosowanych w Airsoft. Ten typ celownika składa się z „celownika tylnego” i „celownika przedniego”. Najczęściej w tego typu celowniki wyposażana jest nowa broń. Celowniki mechaniczne są podzielone na statyczne i składane, które można złożyć podczas używania innego typu celownika.
Wskaźniki laserowe
Wskaźnik laserowy to celownik ze skupioną wiązką lasera. Wskaźnik jest używany na krótkich dystansach w budynkach i daje możliwość szybkiego celowania. Użycie tego typu celownika będzie racjonalne podczas szturmu, kiedy nie ma sensu grać pod osłoną. Wynika to z faktu, że wskaźnik laserowy zdradza lokalizację gracza. Wadą wskaźnika laserowego jest możliwość uszkodzenia oczu przeciwnika, gdyż promień lasera jest niebezpieczny dla siatkówki oka.