Rodzaje karimat do spania

Karimaty są najbardziej popularnym ekwipunkiem wykorzystywanym do spania w warunkach polowych i biwakowych. Dostępne są różne rodzaje mat, które znajdują zastosowanie zarówno podczas letnich jak i jesiennych i wczesnowiosennych nocy. Rynek karimat z roku na rok się powiększa, a maty stają się coraz bardziej nowoczesne.

Karimata do spania na lato

W okresie letnich wakacji najwięcej osób decyduje się na wyprawę z plecakiem i namiotem. W ciepłe dni jednowarstwowa karimata z powodzeniem zastąpi ciężki dmuchany materac. Karimatę można rozłożyć bezpośrednio na ziemi lub w namiocie. Pianka pozwoli na odizolowanie chłodnej ziemi od ciała i jednocześnie wyrówna niedoskonałości podłoża. Karimatę zwija się w rulon, który można wygodnie przyczepić z boku plecaka lub pod nim. Dużą zaletą tradycyjnych karimat jest łatwość utrzymania ich w czystości. Karimata nie nasiąka wodą i można ją myć za pomocą mokrej ściereczki lub poprzez zanurzenie w wodzie.

Maty kilkuwarstwowe do spania podczas chłodnych miesięcy

Producenci zadbali także o turystów i survivalowców, którzy chcą korzystać z wypraw na łono przyrody jesienią, wiosną, a nawet zimą. Warto na taką wędrówkę zaopatrzyć się w karimatę wielowarstwową. Ściśle złączone ze sobą warstwy różnej grubości zapewniają rewelacyjną ochronę przed zimnem. Dodatkową zewnętrzna warstwę stanowi folia aluminiowa, która znana jest ze swych właściwości izolacyjnych. Niektóre karimaty posiadają perforowaną powierzchnię, która także wpływa na zwiększenie współczynnika R-Value.

Nowoczesne karimaty samopompujące

Od pewnego czasu rynek akcesoriów outdoorowych proponuje nowoczesną karimatę w postaci maty samopompującej. Mata posiada specjalną wkładkę, która po rozłożeniu materiału zaczyna pobierać powietrze z zewnątrz i zasysać je do wnętrza materiału. Samopompujące maty są grubsze od karimat i tym samym zwiększają komfort spania. Bardzo wygodne jest to, że nie wymagają użycia osobnej pompki. Maty są cięższe od tradycyjnych karimat, ale stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie planują przemieszczania się z jednego biwaku na drugi.

Karimaty rolowane i składane

Niektórzy wolą piankowe karimaty składane. Ich zaleta jest możliwość przekształcenia w siedzisko. Karimatę można złożyć na kilka części i wygodnie na niej usiąść. Karimata do spania (https://www.hobby4men.com/turystyka-i-survival/karimaty.html) tradycyjna w takiej sytuacji może nieodwracalnie się pogiąć lub nawet przerwać. Maty składane nie są ciężkie i również mogą być doczepiane bezpośrednio do boku plecaka. Wybór odpowiedniej karimaty będzie w dużym stopniu zależał od charakteru wyprawy.