Snajper zwiadowczy to coś więcej niż pomocnik

Powszechnie uważa się, że snajperzy są „samotnymi wilkami” na scenie militarnej, ale w profesjonalnym świecie snajperskim nie jest to jednoosobowa maszyna strzelecka, ale para dwóch wysoko wykwalifikowanych żołnierzy działających jako jeden zespół.

Spotter – obserwator snajperski nawet w kontekście Airsoftu to coś więcej niż podrzędny pomagier, a pełnoprawny członek zespołu o istotnej roli. Posiadanie w swojej drużynie dobrze wyszkolonego obserwatora pozwoli niejednokrotnie przeważyć szalę zwycięstwa.

Cenne wsparcie nie tylko zwiadowcze

Obserwator jest po to, by stale wspierać snajpera, a w niektórych sytuacjach nawet chronić. Powinien być świadomy otoczenia, dróg ucieczki, pozycji sojuszników, wszystkich celów i strzałów snajpera. Obserwator powinien być w stanie monitorować strzały snajperów i informować, jak poprawić następny. Posiadanie obserwatora pozwoli snajperowi skupić się wyłącznie na strzelaniu, a nie zajmowaniu się wyposażeniem (ładownice, plate carrier (taiwangun.com/pl/kamizelka-plate-carrier), pasy, kabury i in.) czy innymi rozpraszającymi uwagę rzeczami.

Taktyczna logistyka

Planowanie jest prawdopodobnie najważniejszym krokiem, jeśli misja snajpera ma się powieść. Przemieszczając się do obszaru docelowego, zarówno obserwator, jak i snajper powinni zbadać na obszar i ocenić, gdzie będzie najlepsza końcowa pozycja ostrzału (final firing position – FFP). Musi to być miejsce, które zapewni kryjówkę, osłonę i najlepszy widok na teren.

Podczas przemieszczania się do FFP obserwator niosący karabin szturmowy – w przeciwieństwie do karabinu snajperskiego – powinien objąć prowadzenie. Oczywiście sytuacja może zmusić zespół do innego działania, ale w większości sytuacji obserwator powinien objąć prowadzenie podczas faz ruchu.

Po dotarciu do FFP obserwator powinien zająć pozycję nieco za lub po jednej ze stron snajpera. Pozwoli to obserwatorowi lepiej monitorować strzały snajpera i ułatwi komunikację. Obaj będą na zmianę obserwować, aby uniknąć zmęczenia oczu. Szczególnie może to być istotne przy długotrwałych rozgrywkach MilSim czy niektórych LARP-ach.

Bezbłędna komunikacja

Obserwator powinien stale przekazywać ważne informacje snajperowi. Takimi przykładami mogą być lokalizacje celów, status celu (czy strzał snajpera był śmiertelny) i określanie trafień (gdzie padł strzał snajpera i korekty, które należy nanieść). W tym miejscu pojawia się wspomniane wcześniej dobre pozycjonowanie obserwatora. Lokalizacja obok snajpera pozwoli obserwatorowi lepiej śledzić strzały snajpera.

Trzeba pamiętać, że zabójczy strzał to wspólny wysiłek, a na najważniejsze części składają się:

  • określenie wpływu pogody na balistykę.
  • określenie dystansu do celu.
  • dokonanie niezbędnych korekt widoczności,
  • obserwacja uderzenia pocisku.
  • ocena misji.

Chociaż powyższa relacja między snajperem a jego obserwatorem jest czasami bardzo trudna do osiągnięcia, nie ma dla niej zastępstwa. Współpracę można wyćwiczyć przez praktykę i trening, co też może być ciekawym doświadczeniem poza rozgrywkami Airsoft. Dobry, doświadczony obserwator snajperski może oznaczać katastrofę dla drużyny przeciwnej.