Typy mocowań ostrzy

Wybierając nóż zwykle dużo uwagi poświęca się jego wielkości, kształtowi i ewentualnie wykończeniu rączki. Mało kto jednak przed zakupem trzeźwo ocenia wady i zalety najważniejszej cechy noża, czyli sposobu mocowania ostrza. A to właśnie ten aspekt ma największy wpływ na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

Nóż z głownią stałą

Generalnie na rynku dostępne są dwa modele mocowań ostrza w nożach. Pierwszym jest nóż z głowią stałą, a drugim jest nóż składany.
Głownia stała rzadko kiedy jest wybierana przez początkującego użytkownika noża, ponieważ istnieje błędne przekonanie o ich małej praktyczności i nadmiernym niebezpieczeństwie użytkowania. Duża część osób uważa, że taki nóż jest niewygodny z powodu rozmiaru – znacznie utrudnia to chociażby noszenie go – oraz przez to, że ostrze jest cały czas odkryte, a to stwarza to duże niebezpieczeństwo zranienia.

Nóż z ostrzem składanym

Z powodu tych wad noże składane cieszą się zdecydowanie większą popularnością. Fakt, że po złożeniu ostrze jest zabezpieczone, a rozmiar noża znacznie mniejszy, powoduje złudne uczucie bezpieczeństwa i wygody. Nic bardziej mylnego.
Nóż składany do działania wymaga mechanizmu zwalniającego ostrze. Jak każdy mechanizm, tak i ten narażony jest na uszkodzenie. Nie ma nic groźniejszego niż zwolnienie ostrza takiego noża podczas przenoszenia go w kieszeni. Nóż z głowią stałą cały czas przebywa w pochwie i nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa.