Jaką lornetkę wojskową wybrać?

Lornetka wojskowa znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach. Korzystają z niej nie tylko wojskowi, ale również turyści oraz ornitolodzy. Dzięki lornetce można określić dokładnie potencjalne zagrożenia oraz liczebność przeciwnika.

Wybór lornetki wojskowej

Warto mieć na uwadze, że lornetki wojskowe mogą posłużyć do różnych czynności. W tym artykule zostaną wyjaśnione najważniejsze rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie lornetki. Powiększenie oddalonego punktu to jeden z najważniejszych parametrów w lornetkach. Ważne jest też, żeby odpowiednią jasność gwarantowała optyka. Jeśli obraz jest niewyraźny oraz ciemny to prawdopodobnie nic nie da zbliżenie. Najpierw trzeba zwrócić uwagę na to, czy powłoki antyrefleksyjne zostały użyte w procesie produkcji lornetki. Bez takiej powłoki światło może tracić nawet 10% swojej jasności podczas przechodzenia przez jedną część zespołu optycznego. Układ jest złożony z kilku elementów, więc nawet połowę pierwotnej wartości ekspozycji może stracić finalny obraz powiększanej sceny. Warto podkreślić, że powłoki antyrefleksyjne pomagają skutecznie zniwelować odbicie i przepuścić dużo więcej światła. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dwutlenkiem tytanu lub fluorkiem magnezu pokrywane są wszystkie soczewki. W sprzedaży można znaleźć również lornetki wojskowe posiadające wiele warstw. Taki sprzęt gwarantuje zdecydowanie najlepsze rezultaty. Jeśli chodzi o wybór lornetek to kolejnym ważnym zagadnieniem jest stałe oraz zmienne powiększenie. Bardzo kusząca wydaje się możliwość posiadania regulacji przybliżenia powiększanego obrazu.

Zakup lornetki wojskowej

Większe zbliżenie potrzebuje też większych rozmiarów lornetki. To sprawia, że ciężko czasami stabilnie utrzymać lornetkę. Utratą rozdzielczości obrazu może skutkować niestety złe dostosowanie średnicy obiektywu do dużych powiększeń. Z utratą jasności może się też wiązać zmienne położenie optyki. Oznacza to, że więcej elementów, które mogą ulec awarii występuje przy regulowanym przybliżeniu. Warto się upewnić, że zamawiany jest sprzęt renomowanej marki. Wtedy można mieć pewność, że lornetka będzie wysokiej jakości i posłuży przynajmniej kilka lat. Na rynku można znaleźć lornetki dachowe oraz porropryzmatyczne. W przypadku lornetki dachowej ruchomych elementów jest dużo mniej. Cechują się też większym uszczelnieniem niż wersje porro. Warto mieć na uwadze, że regulacja ostrości jest przeważnie jedynym ruchomym elementem. Łatwiej znoszą pyły, inne zanieczyszczenia oraz wilgoć. Przesunięcie fazowe to zjawisko, które występuje przeważnie w tańszych lornetkach.