Granatniki ASG – do czego służą i jak działają?

Granatniki są skutecznym wsparciem podczas rozgrywek airsoftowych. Na rynku można znaleźć rodzaje montowane pod bronią, jak również samodzielne, które mogą być używane jako broń główna.

Granatniki są często zasilane specjalnymi granatami gazowymi i mogą wystrzelić kilkaset kul na raz. Oprócz klasycznych produkowane są repliki przeciwpancernych, a nawet granaty rakietowe.

Zastosowanie granatników

Granatniki mogą skutecznie wspierać zespół podczas wszelkiego rodzaju gier, szkoleń czy symulacji wojskowych. Posiada duże pole rażenia, dzięki czemu może być używany do oczyszczania ciasnych przestrzeni, drabin i zarośli. Są najczęściej ładowane specjalnymi granatami, które zawierają kulki i zielony gaz potrzebny do ich wystrzelenia. Za pomocą granatnika pneumatycznego można wystrzelić dużą ilość kulek.

Rodzaje granatników

Na rynku airsoftowym istnieje wiele różnych typów granatników, które są wiernymi replikami prawdziwej broni. Najbardziej popularne są granatniki podlufowe (podwieszane), które montuje się pod lufą karabinów maszynowych i karabinów szturmowych. Istnieją również granatniki autonomiczne, czyli wyposażone w kolbę i rękojeść, które mogą służyć jako repliki podstawowe.

Producenci oferują różne modele tych granatników, w tym bardzo skuteczne z magazynkami bębnowymi. Najczęściej są to granatniki bębnowe, co oznacza, że są wyposażone w magazynek w formie bębna, a każde pociągnięcie spustu, oprócz pustego strzału, również przesuwa bęben do jednej komory.

Aby bęben granatnika obracał się po każdym naciśnięciu spustu, należy najpierw obrócić mechanizm, obracając bęben przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Autonomiczne granatniki bazują na wielu znanych rozwiązaniach.

W typie bębna dostępnym w handlu militarnym znajdziemy kolbę znaną z karabinków serii M4, która pozwala na regulację długości oraz posiada możliwość wyboru kąta pochylenia, co przydaje się przy strzelaniu parabolicznym. Sprzedajemy również bardziej unikatowe konstrukcje, takie jak repliki granatników przeciwpancernych, moździerze, a nawet bazooki. Ciekawym dodatkiem są coraz popularniejsze granatniki, które można zamontować nawet na replikach broni.