Wybór latarki czołowej – moc i rodzaj zasilania

Latarka czołowa red

Zwolennicy outdooru i survivalu wiedzą doskonale, że odpowiednie wyposażenie na wyprawy w teren to sprawa absolutnie podstawowa. Trudno wyobrazić sobie spędzanie nocy pod namiotem w lesie czy w górach bez solidnej czołówki, która pozwoli oświetlić niedostępne miejsca. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności przy jej wyborze, jeśli chodzi o dostarczane przez latarkę światło i pobór energii?

Moc świetlna latarki czołowej

Latarki czołowe mają możliwość dostarczania dosyć zróżnicowanego światła – od żółtego snopu standardowej żarówki do wielokolorowych pasm, jakie zapewnią nam diody LED. Im więcej lumenów ma dana latarka, tym światło, którym dysponuje, będzie silniejsze. Z mocnych latarek czołowych warto korzystać w miejscach, gdzie nie możemy liczyć na inne źródło światła, jak gęsty las czy jaskinie.

Jeśli ich zasilanie wymaga podłączenia do akumulatora, pamiętajmy przy tym, że silniejszy tryb świecenia spowoduje szybsze wyładowanie latarki. Najlepiej sprawdzić możliwości wybranego sprzętu w domowych warunkach, zanim jeszcze znajdziemy się w miejscu, gdzie będziemy od niego bezwzględnie zależni. W przypadku modeli znanych producentów kopalnią informacji będzie choćby forum internetowe, gdzie omawiany jest outdoor czy militaria.

Dobór właściwego zasilania do potrzeb

Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przy wyporze czołówki, jest sposób, w jaki zasilana jest latarka. W warunkach terenowych powinnyśmy unikać sytuacji, w której nagle możemy stracić dostęp do oświetlenia, co może skutkować potencjalnie groźną niespodzianką w niebezpiecznej lokalizacji.

Przy latarkach akumulatorowych musimy pamiętać, by przed każdym wyjściem naładować sprzęt do maksimum. Kupując latarkę z akumulatorem w sklepie z militariami, upewnijmy się, jaka jest jego pojemność i jak często podlega on wymianie. Latarki zasilane bateriami są niewątpliwie mniej ekologiczne, ale za to pozwalają na uzupełnienie mocy w razie potrzeby. Zasilanie ręczne jest korzystne ze względu na niezależność od źródła energii, jednak wymaga pewnej ilości czasu i pracy.